Viena no svarīgākajām lietām, atsākot mācības, ir pareiza skolas somas izvēle savam bērnam. Tā ir būtiska lieta, kas jāpārdomā, jo skolēns to izmantos katru dienu vesela mācību gada garumā.
Sāksim ar to, ka priekš skolēna noteikti ir jāizvēlas mugursoma, jeb soma, kas tiek likta uz abiem pleciem. Ja tā ir pareizi pielāgota, tad tā ļauj brīvi kustēties rokām un visam ķermenim, kā arī netraucē mugurkaula pareizu attīstību un normālu elpošanu. Laikam ejot, mugursomas ir palikušas ļoti dažādas un ir viegli apjukt plašajā piedāvājuma klāstā, līdz ar to, lai atrastu atbilstošāko skolas somu, ir jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem: kvalitātei, ērtumam, dizainam un bērna vēlmēm, kā arī ne mazāk svarīga ir cena.
- Bērna augums. Tas palīdzēs izvēlēties somas formu. Respektīvi, ja bērna augums ir līdz 140 cm, būtu ieteicams izvēlēties horizontālas formas mugursomu, bet, ja bērna augums ir virs 140 cm – vertikālas formas mugursomu. Pareiza somas forma un izmērs nodrošinās to, ka bērns to nesīs ar taisnu muguru un pleciem neitrālā pozīcijā. Savukārt, nepareiza somas izmēra dēļ bērns mugurkaula jostas daļā var noliekties uz priekšu vai atgāzties atpakaļ, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmē stāju.
- Somas dizains un izmērs. Skolas vecumā bērns vēl aug un attīstās. Veidojas bērna kustību-balsta sistēma, mugurkauls, kas ietekmē gan stāju, gan gaitu. Tieši tāpēc svarīgi ir izvēlēties somu ar cietāku “muguriņu” un tādu, kas somas svaru stingri balsta uz abām divām lencēm (polsterētām, regulējamām un ne mazāk kā 5 cm platām). Somai ir jābūt ērtai un jāveido kontakts ar ķermeni – jābūt piespiestai pie mugurkaula no lāpstiņām līdz jostas daļai. Lai to būtu veiglāk panākt, tad smagākos priekšmetus ieteicams likt kabatās, kuras ir tuvāk mugurai, nevis ārējās. Savukārt, mugursomas ietilpībai, jeb izmēram, būtu jābūt tādai, lai varētu ielikt visus nepieciešamos materiālus un grāmatas- tas ir aptuveni A4 formāta lapas izmērā. Tāpat arī skolēniem ir ieteicams izvēlēties somu, kura ir aprīkota ar krūšu un vēdera siksniņām, jo ar šo siksniņu palīdzību svars tiks sadalīts proporcionāli pa visu muguru, kas mugurkaulam radīs atslodzi. Protams, atceries, ka skolas somas pievienotā vērtība noteikti būs atstarojošie elementi, kuri ceļu padarīs drošāku!
- Skolas somas svars. Bērna muguru nedrīkst pārslogot ar pārlieku lielu somas svaru, tādēļ tukšai skolas somai nevajadzētu būt smagākai par vienu kilogramu. Lai vieglāk būtu saprast kāds somas svars ir piemērots jūsu bērnam, Izglītības un zinātnes ministrija ir noteikusi maksimāli pieļaujamo skolas somas svaru visām skolēnu vecuma grupām:
- līdz 9 gadiem: 2,5-3,5 kg;
- 9-11 gadiem: 3,5-4 kg;
- 12-13 gadiem: 4-4,5 kg;
- 14-15 gadiem: 4,5-5 kg;
- 16 un vecākiem: 5 kg +
Ja skolas soma tomēr šķiet par smagu, pirmais ieteikums vecākiem būtu pārliecināties vai somā nav lērums lieku un nevajadzīgu priekšmetu. Nereti skolēna somas svaru veido ar mācībām nesaistīti priekšmeti – rotaļlietas, ēdiens un citas lietas. Tāpat, ir arī bērni, kuri somā nēsā visu mācību priekšmetu grāmatas neatkarīgi vai tās ir vajadzīgas konkrētajā dienā vai nav. Tāpēc vecāku uzdevums būtu sekot līdzi, lai bērna mugursomas saturā ir tikai pats nepieciešamākais.
Tomēr, ja pēc visa liekā satura izņemšanas skolēna skolas soma vienalga ir smagāka par bērna vecuma noteikto normu, tad ieteicams painteresēties, vai skola nodrošina skolēniem iespēju kādu daļu grāmatu, smagākos priekšmetus vai sporta inventāru uzglabāt skolā un, ja tāda iespēja ir, tad to noteikti vajag izmantot.
Pareiza somas nēsāšana. Tad, kad ir izvēlēta piemērota soma, ne mazāk svarīga ir tās pareiza nēsāšana. Ja pirmajās klasītēs bērni vēl tās nēsā godprātīgi uz abiem pleciem, tad jau vecāki skolēni to uzmet tikai uz viena pleca, kas vēl straujāk vecina muskuļu disbalansu, tālāk jau stājas asimetriju un gaitas problēmas.
Nepareiza skolas somas izvēle, tās nēsāšana un pārāk liela smaguma nešana ne vien lieki izsmeļ spēkus, kas skolēnam noderētu mācībās un brīvajā laikā, bet arī rada grūti novēršamu vai pat paliekošu kaitējumu veselībai – muskuļu sāpes un to saspringumu, un, galvenokārt, negatīvi ietekmē stāju un gaitu un tas, savukārt, nopietni var ierobežot bērna ikdienas aktivitātes un pasliktināt bērna pašsajūtu. Tāpēc, lai izvairītos no iepriekš minētajām sekām un neskaitāmiem ārstu apmeklējumiem, iesaku savlaicīgi izvēlēties pareizu un piemērotu somu savam bērnam, kas liks justies ērti ikdienas skolas dzīvē. Taču, ja bērnam stājas asimetrija un problēmas jau ir izveidojušās – to koriģēšanā un novēršanā palīdzēs ārstnieciskā vingrošana pie fizioterapeita. Ārstnieciskā vingrošana ir efektīva ne tikai stājas profilaksei, tā novērš arī jau izveidojušās funkcionālās stājas izmaiņas. Svarīgi atcerēties arī to, ka soma, kas bija piemērota vecākajam brālim, māsai vai draugam visticamāk nebūs piemērota citam, jo mēs katrs esam ar atšķirīgu ķermeņa uzbūvi! 🙂