fbpx

Veselības Vēstniecība

Iegurņa pamatnes disfunkcija

Vai jums ir pazīstamas kādas no šīm izjūtām? Nošķaudījos un nedaudz noplūda urīns, apakšveļa palika mitra. Pārnākot mājās, vēl tikai slēdzot ārdurvis, pēkšņi un nekavējoties ne mirkli, ir jāskrien uz tualeti. Sajūta, ka klepojot palielinās spiediena sajūta starpenē vai rodas tāds kā izspīlējums vagīnā. Izvairīšanās no kādām brīvā laika aktivitātēm vai sportošanas, jo ir bažas, ka varētu notikt urīna noplūde. Uz tualeti urinēt katru dienu jāiet vairāk nekā astoņas reizes un vairāk nekā vienu reizi naktī. Šīs ir dažas no pazīmēm, kas liecina par iegurņa pamatnes disfunkciju.

Iegurņa pamatnei kā batutam jāspēj absorbēt slodze

Cilvēka iegurņa pamatne ir viena no ikdienas slodzei visvairāk pakļautajām ķermeņa daļām. Ja lielie muskuļi mūsu ķermenī visbiežāk stiepjas pāri kauliem un locītavām, proti, tiem ir nosacīts atbalsts, iegurņa pamatnes muskuļi burtiski karājas gaisā. Tos var iztēloties kā batutu. Katrs solis, palēciens, pietupiens rada spiedienu uz iegurņa pamatni, kurai kā batutam šo slodzi vajadzētu absorbēt – iestiepjoties un uzreiz atgūstot sākotnējo formu. Taču ne vienmēr tā notiek. 

Iegurņa pamatnes muskuļi var būt nepietiekami stipri. Pat, ja iegurņa pamatne ikdienas soli spēs absorbēt, papildu tam nāk apstākļi, kas vēl vairāk pastiprina spiedienu uz muskuļiem starpenē – klepošana, šķaudīšana, bļaušana, vemšana. Šie brīži mazajiem muskuļiem, kas starp iegurņa kauliem iestiprināti kā šūpuļtīkls, mēdz būt īsts pārbaudījums. 

Taču iegurņa pamatnes disfunkciju gadījumā pie vainas ne vienmēr būs muskuļu spēka trūkums. Pietrūkt var arī muskuļu izturības vai koordinācijas. Bieži vien iemesls jāmeklē pārāk saspringtā iegurņa pamatnē, kuru pacientam ir grūti atslābināt. Disfunkcijas iemesli var būt arī strukturāli, kad kāda iegurņa pamatnes orgāna noslīdējums pastiprina sūdzības, vai traucēta var būt konkrētās zonas neirālā inervācija (nervu impulss). Bez katra konkrētā gadījuma izanalizēšanas un padziļinātas sarunas, precīzu iemeslu un attiecīgi efektīvāko risinājumu noteikt ir grūti. 

 

Kāpēc izmeklējumus veic fizioterapeits?

Par iegurņa pamatnes traucējumiem un nepieciešamību stiprināt starpenes muskulatūru pēdējos gados tiek runāts arvien plašāk, un pakāpeniski aug to fizioterapeitu loks, kuri nodrošina šo specifisko pakalpojumu – iegurņa pamatnes izmeklējumu. Medicīnas jomā urīnizvades, ginekoloģiskā un gremošanas (zarnu) sistēmas joprojām bieži tiek skatītas atsevišķi, un katras sistēmas ārstēšanā atsevišķi specializējas arī ārsti. Taču attiecībā uz sūdzībām par diskomfortu iegurņa pamatnē šīs sistēmas nevar nodalīt, tās ir jāskata mijiedarbībā. Tieši iegurņa pamatnes fizioterapeiti ir tie speciālisti, kuri šo cilvēka ķermeņa centru skata kā vienotu veselumu. 

Kā notiek iegurņa pamatnes konsultācija pie fizioterapeita?

Primāri tā ir saruna, kurā fizioterapeits uzklausa pacienta sūdzības un, uzdodot mērķtiecīgus jautājumus, iedziļinās, lai izprastu sūdzību dabu, iemeslus, provocējošos faktorus, ikdienas paradumus un virkni citu detaļu. 

Fizioterapeits parūpējas par to, lai pacients konsultācijas laikā justos maksimāli ērti un komfortabli, un, ja pacients ir gatavs un tam piekrīt, pirmās vizītes laikā tiek veikta arī vagināla un/vai rektāla izmeklēšana. Pacientam jebkurā brīdī ir iespēja no tās atteikties vai to pārtraukt. Turklāt terapiju iespējams uzsākt arī bez vaginālas vai rektālas izmeklēšanas.

Šeit gan jāatzīmē, ka manuāla izmeklēšana ļauj pašam pacientam labāk izprast iegurņa pamatnes muskuļu darbību. Savukārt fizioterapeits šī izmeklējuma laikā spēj precīzāk izvērtēt iegurņa pamatnes muskuļu potenciālo disbalansu, spēju sasprindzināties vai tieši pretēji atslābināties. Šādi arī efektīvāk iespējams novērtēt iegurņa orgānu noslīdējumus un to ietekmi, kā arī šāds izmeklējums ļauj izveidot precīzāku terapijas plānu.

Tajā var būt gan vingrojumi iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšanai, gan atslābināšanai, kā arī dažādas stratēģijas ikdienas sūdzību, diskomforta mazināšanai. Tāpat fizioterapeits izvērtē un iesaka labāko taktiku muskulatūras stiprināšanai – kādai pacientei optimāla būs apzināta starpenes muskulatūras sasprindzināšana, kas būs apgūta izmeklējuma laikā, citai varētu būt nepieciešamai atsvari vai bioatgriezeniskās saites ierīces. Arī šo ierīču lietošanu izskaidro un iemāca iegurņa pamatnes fizioterapeits.

 

Kā notiek vagināla iegurņa pamatnes izmeklēšana?

Terapeits dod laiku pacientam diskrēti sagatavoties izmeklēšanai un ērti iekārtoties uz kušetes. Izmeklējuma sākumā tiek pārbaudīta ādas inervācija jeb virspusējā jušana augšstilbu iekšējās virsmās, starpenes rajonā. Notiek vizuāla starpenes novērtēšana. Fizioterapeits lūdz pacientu paklepot, un jau šajā etapā iespējams veikt pirmos novērojumus – novērtēt, vai klepošanas laikā pastiprinās kādas no sūdzībām, vai ir vērojama iegurņa orgānu noslīdējuma pastiprināšanās, kā klepošanas laikā reaģē iegurņa pamatnes muskulatūra.

Ja pacients tam piekrīt, izmeklējums turpinās, ievadot cimdotu pirkstu vagīnā un palpējot iegurņa pamatnes muskuļus, novērtējot to tonusu, spēju sasprindzināties, maksimālo kontrakcijas spēku, muskuļu izturību. Pacients tiek apmācīts veikt pareizus un precīzus iegurņa pamatnes vingrojumus, un tiek izveidots terapijas plāns atbilstoši konkrētā pacienta pašreizējam stāvoklim. 

Savukārt, ja primāri ir nepieciešams iegurņa pamatnes muskulatūru atslābināt, vaginālā izmeklējuma laikā fizioterapeits manuāli var panākt efektīvāku un mērķētāku konkrētā muskuļa(u) tonusa samazināšanos. 

Konsultācija ilgst līdz vienai stundai. Izmeklējuma laikā fizioterapeits izmanto cimdus bez lateksa.

Kad un kam neveic vaginālu iegurņa pamatnes izmeklēšanu?

– Grūtniecības laikā

– Kamēr nav pagājušas sešas nedēļas pēc vaginālām dzemdībām vai iegurņa, tā orgānu operācijām

– Pie akūtas iegurņa pamatnes infekcijas (vai hroniskas infekcijas akūtā fāzē)

– Pie atrofiskā vaginīta, izmainītiem ādas vai gļotādas stāvokļiem

– Pie akūtām sāpēm iegurnī, vagīnā, īpaši, ja tās saistītas ar tampona ievietošanu

– Pie akūtas asiņošanas

– Bērniem un pieaugušajiem ar kognitīvām saziņas grūtībām 

 

Kam būtu vēlams veikt izmeklēšanu?

– Dzemdējušām sievietēm

– Sievietēm perimenopauzē  un menopauzē 

– Sievietēm pirms un pēc ginekoloģiskām, vēdera dobuma operācijām

– Ja ir parādījušās ar starpenes rajonu saistītas sūdzības

Iegurņa pamatnes disfunkcija var būt īsts pārbaudījums, samazināt sievietes pašvērtējumu, iespējas piedalīties ikdienas aktivitātēs, kas sagādā prieku. Tā var būtiski pazemināt sievietes dzīves kvalitāti. Un ar to nav jāsadzīvo. 

Ja kādi no rakstā minētajiem simptomiem tev ir pazīstami vai tev ir virkne interesējošu, neskaidru vai satraucošu jautājumu, iegurņa pamatnes fizioterapeits ir tas speciālists, pie kura meklēt atbildes. 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *